Často sa pri tvorbe e-learningových kurzov a vzdelávania všeobecne dostaneme do jedného zo začarovaných kruhov. Výsledkom býva nie úplne zmysluplné či príjemné vzdelávanie.
V ideálnom svete by každý kúsok vzdelávania mal pre svoje cieľové publikum zmysel. A nie sme tak ďaleko od toho, aby to tak naozaj mohlo byť. Len nás občas od tohto cieľa odvedú niektoré zlé zvyky. Tu je presne pár tých, ktoré vnímam ja:
Je to pre nás (vzdelávačov) jednoduchšie riešenie
Je jednoduchšie vytvoriť jeden rovnaký kurz pre všetkých 100 000 zamestnancov. Je jednoduchšie zobrať pripravené materiály a pridať im peknú fazónu (rozumej interakcie a obrázky). Je jednoduchšie ponechať zodpovednosť za prínos kurzu na niekom inom.
Je to jednoduchšie, ale nie lepšie.
Ako vzdelávači sa nachádzame viac-menej v roli mentora. Správny mentor je taký, ktorý neobracia žiakov na svoj obraz, ale podporuje ich v tom, aby naplnili svoj vlastný potenciál. Teší sa z úspechu svojich žiakov a pomáha im ho dosiahnuť. A najlepším výsledkom jeho práce je, keď ho jeho žiaci predčia.
Takže by sme si nemali voliť jednoduchšiu cestu pre nás, ale najlepšiu cestu pre ľudí, ktorých chceme posunúť dopredu.
Vždy sme to tak robili
Nuž, áno. Toto je častý a silný argument. A na prvé počutie znie rozumne. Niečo už máme odskúšané a funguje to. Tak prečo by sme to menili?
Hlavne preto, že často to už nefunguje tak dobre, ako by malo. Alebo sa zmenili okolnosti a existuje aj lepšie riešenie. Ak by sme totiž tento argument nasledovali ako ľudstvo, tak by sme nikdy nevyšli z jaskyne. Vlastne, nikdy by sme sa do nej ani nedostali 😉
Na druhej strane by sme nemali tieto problémy…
Je inak celkom vtipné, že práve my – vzdelávači – sa často tak veľmi držíme toho, čo je a čo bolo. Lebo ak od ostatných očakávame zmenu správania a učenie sa nových vecí, asi by sme mali ísť príkladom.
Záver
Nie je jednoduché zbaviť sa zlých zvykov. Ale je v našej moci, aby sme s tým niečo urobili a prispeli tak k zmysluplnejšiemu (a záživnejšiemu) vzdelávaniu. A niekedy stačí skutočne málo…
Ak sa vám tento článok páčil a prípadne by ste chceli vedieť, kedy vyjde ďalší článok z oblasti digitálneho vzdelávania, prihláste sa na odber noviniek 🙂