Koncom minulého roka sa po dvanásty raz konala konferencia o digitálnom vzdelávaní e-learnmedia CAFÉ. Zazneli v nej inšpirácie, ktoré nestrácajú aktuálnosť ani o niekoľko mesiacov neskôr.
Niekoľko zdrojov na začiatok:
- program e-learnmedia CAFÉ 2022, ak by ste si chceli zbežne pozrieť spíkrov a témy,
- epizóda podcastu e-learning žije! o konferencii, kde zazneli aj dojmy účastníkov,
- video a fotogaléria pre priblíženie atmosféry.
Takýto článok po našej konferencii zvyknem napísať ešte kým sú moje dojmy z nej čerstvé (CAFÉ 2019, CAFÉ 2020, CAFÉ 2021). Pre rok 2022 sa mi to nepodarilo, ale to mi dáva príležitosť zistiť, čo som si z konferencie naozaj odniesla. Teoreticky by to mali byť tie najdôležitejšie veci, ale každý si všíma niečo iné…
Takže tu je za mňa jedna myšlienka z každého vstupu (resp. moja interpretácia toho, čo odznelo):
Braňo Frk: Vieme sa učiť online?
V podstate nevieme. Ale kvôli tomu, že sa náš život z veľkej časti odohráva online, máme pocit, že sa musíme automaticky vedieť online aj učiť. Z toho potom pramení mnoho ďalších problémov pri vzdelávaní. A keby ste chceli vedieť, ako sa správne učiť online, tak na to má Braňo kurz na Seduo.
Martin Horváth: Za mesiac na Mesiac!
V 365.bank mali ambiciózny cieľ. Prebrať systém od dodávateľa do vlastnej réžie za jeden mesiac. To si vyžadovalo výborné plánovanie, dodržiavanie cieľov, ale zároveň mnoho učenia. Aj z odpovedí na otázky vyplynulo, že ľudia nevnímali vzdelávanie ako vzdelávanie alebo ako povinnosť. Bol to prostriedok na dosiahnutie cieľa. Nevyhnutnosť, ktorá nie je záťažou, keď viete, že vám to pomôže dosiahnuť cieľ.
Lee Cooper: From New Hire to Star Performer
Najefektívnejší onboarding je taký, ktorý zohľadňuje aktuálne schopnosti a ciele zamestnanca. To ale znamená, že každý človek by mal dostať trochu iné zaškolenie. Našťastie to dnešné platformy už celkom dobre umožňujú.
Tajana Schullerová: Agilita – riešenie na všetko?
Aj keď Slovenská sporiteľňa používa agilný prístup vo viacerých oblastiach svojej činnosti, pre oddelenie HR a vzdelávania to nebolo to pravé orechové. A to je v poriadku. Nie každý nástroj je riešenie na všetko. Dôležité je si to uvedomiť, poučiť sa z toho a prispôsobiť sa danej situácii.
Luboš Malý: Od kurzové turistiky ke skutečnému dopadu aneb firemní vzdělávání pro nadcházející dekádu
Väčšinu času a aj vzdelávacieho budgetu sústredíme na tvorbu vzdelávania. Ale malo by to byť naopak. Väčšina našej energie a peňazí by mali ísť do follow-up aktivít. Teda tam, kde si získané vedomosti upevňujeme a dostávame ich do praxe. Lebo to má pre firmu najväčší prínos.
Diana Lokere, Róbert Móró: Algoritmy sociálnych médií a šírenie dezinformácií
Okrem toho, že sme sa dozvedeli niečo o tom, ako funguje šírenie dezinformácií na sociálnych sieťach, tak pre vzdelávačov je zaujímavé pozrieť sa na to, ako ku vzdelávaniu pristupujú vedci. Ich dennou náplňou práce je učenie sa a hľadanie nových zdrojov. Čiže veľmi dobrá kultúra vzdelávania. A čo ich k tomu vedie? Túžba po vedomostiach a samozrejme aj to, že to nie je benefit alebo doplnok, ale neoddeliteľná súčasť ich práce.
Martina Georgievová: Je kurátorstvo učenia nový trend v L&D?
Vzdelávanie nie je jednorazová záležitosť. Na to, aby sme sa dostali k aplikácii vedomostí a skutočnej zmene správania, potrebujeme prejsť viacerými štádiami. Na začiatku je samozrejme získavanie vedomostí, ale oveľa dôležitejšie sú následné aktivity. Toto je myšlienka, ktorú som si zapamätala, aj keď nesúvisí priamo s kurátorstvom vzdelávania. Kurátor však môže pomôcť, aby táto cesta bola efektívnejšia.
Panelová diskusia: Je budúcnosť vzdelávanie zamestnancov v online?
V podstate už prítomnosť zamestnancov je v online a v budúcnosti sa to nezmení. Samozrejme po pandémii sa niektoré aktivity vrátili do prezenčnej formy, ale zďaleka nie toľko, ako pred ňou. A tento trend bude pokračovať.
Sprievodné aktivity a poďakovanie
Ako obyčajne, na konferencii nemohla chýbať dobrá káva. Už viacero rokov ju pre nás varí Ebenica. Zvuk, LED stenu, online prenos a všetko okolo toho zabezpečovali ľudia z JEF Audio. Video natočil a spracoval Peter Komár. Fotky odfotil náš bývalý kolega a kamarát Robo Baumgartner, ktorý sa tomu síce už naplno nevenuje, ale o to radšej sme, že si našiel čas 🙂
Konferencia bola možná aj vďaka našim partnerom:
No a v neposlednom rade o výbornú atmosféru a zdieľanie hodnotných informácií sa postarali všetci účastníci konferencie. Ďakujeme 🙂
Ak vás zaujíma firemné a digitálne vzdelávanie a máte pocit, že tento blog by vám mohol v tejto oblasti priniesť niečo zaujímavé, prihláste sa na odber noviniek 😉 Články totiž pribúdajú dosť nepravidelne…