To, čo sa naučíme, závisí aj od našej fyziológie – konkrétne od nášho mozgu. Sú spôsoby ukladania informácií, ktoré sú mu bližšie, a sú aj také, ktoré mu pôsobia zbytočné ťažkosti. Tak prečo ísť hlavou proti múru? Poučme sa trocha z neurovedy, vyjdime nášmu riadiacemu centru v ústrety a svet bude o niečo ľahší :)
0:00 Úvod
0:48 Mozog
1:44 Neuróny
3:40 Čo sa deje v mozgu, keď sa učíme?
9:30 Spaced repetition – opakovanie rozložené v čase
12:34 Interleaving – prekladané učenie
15:33 Hyperkorekcia
20:09 Flow kanál
22:40 Scaffolding – postupný nábeh
23:40 Motivácia
25:01 Teória sebaurčenia
25:59 Metafory, analógie, názorné ukážky
27:42 Storytelling a emócie
28:09 Záver
Training Industry: How the Brain Learns by Donald J. Ford, Ph.D.
Frontiers for Young Minds: Understanding Your Brain to Help You Learn Better by Jérémie Blanchette Sarrasin, Lorie-Marlène Brault Foisy, Geneviève Allaire-Duquette, Steve Masson
Scientific American: The Brain Learns in Unexpected Ways by R. Douglas Fields (obrázok z článku samostatne)
NeuroLeadership Institute: The 4 Active Ingredients for Long-Term Learning by Chris Weller
Julie Dirksen: Design for How People Learn
Spomínané predchádzajúce epizódy:
Podcast si môžete samozrejme vypočuť na tejto stránke :) Zároveň môžete použiť niektorú z podcastových služieb (ako Apple podcasts, Google podcasts, Spotify, Podbean, PlayerFM, Stitcher a iné). Tieto si viete stiahnuť do mobilného telefónu ako aplikáciu a počúvať podcasty aj v pohybe. Ak náhodou náš podcast nenájdete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii, napíšte nám (v časti Kontakt) a my sa ho tam pokúsime pridať. A takisto môžete navštíviť náš YouTube kanál, kde je pre podcast dedikovaný zoznam e-learning žije!
Ak sa chcete zapojiť do konverzácie o minulých či budúcich témach podcastu, alebo sa chcete porozprávať všeobecne o digitánom vzdelávaní, navštívte na LinkedIn-e našu stránku e-learning žije!