Keď hľadáte platformu pre e-learning, vyskočí na vás veľa skratiek. V tejto časti podcastu si priblížime dve momentálne najskloňovanejšie: LMS (Learning Management System) a LXP (Learning Experience Platform). Čo vám vedia priniesť? Aký je medzi nimi rozdiel? Ktorú si vybrať? O tom nám viac povie náš kolega Ferko Stanček, ktorý sa platformám digitálneho vzdelávania venuje.
0:00 Úvod
0:43 Náš hosť – Ferko Stanček
1:31 O čom budeme rozprávať
2:21 Formálne vs. neformálne vzdelávanie
4:53 LMS
6:23 LXP
10:09 Kedy je vhodné LMS a kedy LXP?
16:14 Umelá inteligencia v LXP
17:28 Príbeh
20:20 Čo je lepšie – LMS alebo LXP?
21:30 Kooperácia LMS s LXP
22:24 Doplnkové riešenia
24:31 Vzdelávacie ekosystémy
29:10 Zbieranie a využívanie vzdelávacích dát
34:01 Nastavenie vzdelávania vo firme
37:31 Čo robiť, keď niekto začína so vzdelávacími platformami?
42:12 Motivácia zamestnancov podporená neformálnym vzdelávaním v LXP
46:14 Záver
LMS - Learning Management System - Systém na správu vzdelávania - tradičné vzdelávacie portály, kde máte definovaných používateľov, e-learningové kurzy, prípadne školenia a človek/firma zadefinuje, kto sa má v čom vzdelávať. Na základe tohto sa môžu vytvoriť vzdelávacie cesty a predpoklady na hodnotenie a pod. Viac v článku na Wikipedii: Systém na riadenie výučby.
LXP - Learning Experience Platform - Platforma zážitkového vzdelávania - novšie vzdelávacie portály, ktoré kladú dôraz na jednoduchý prístup k vzdelávaniu, kombinuju rôzne zdroje vzdelávania a podporujú vzdelávanie pomocou umelej inteligencie, ktorá navrhuje, čo by človeka mohlo zaujímať, alebo čo by mohol potrebovať. Viac na stránke Valamis: Learning Experience Platform.
BI - Business Intelligence - preklad neznámy - informačné systémy, ktoré zbierajú a vyhodnocujú dáta, aby sa na základe nich mohla firma dobre rozhodovať. Viac na Wikipedii: Business Intelligence.
LRS - Learning Record Store - Úložisko vzdelávacích záznamov - v dnešnom svete, keď existuje vo firme viacero systémov na podporu vzdelávania, nie je jednoduché zistiť, čo kto študoval a pod. Preto je možné využiť takéto úložisko, kam posielame vzdelávacie (môžu byť aj iné, ale pre naše účely tieto) aktivity, ktoré človek absolvoval. Samozrejme LRS neexistuje samosttne. Musíme ho integrovať so systémami, ktoré chceme takto prepojiť. Všetky dáta z týchto systémov sa potom zbierajú na jednom mieste a zároveň k nim systémy môžu pristupovať a rozhodovať sa podľa nich. Viac na Wikipedia: Learning Record Store.
KPI - Key Performance Indicator - Kľúčový ukazovateľ výkonnosti - metrika, ktorú si určíme, aby sme podľa nej vedeli povedať, či sme úspešní/výkonní, alebo nie. Viac na Wikipedii: Kľúčový ukazovateľ výkonnosti.
Počas nahrávania to znelo, že je tých skratiek oveľa viac. Ak sme náhoou na niektorú zabudli, dajte nám vedieť a my ju doplníme.
TED: Sugata Mitra: Build a school in the cloud
e-learnmedia BLOG: Neformálne vzdelávanie na vzostupe: Ako ho využiť vo firme? (článok, v ktorom je zakomponované vyššie spomínané video; ale aj článok je relevantný k téme)
TED: Dan Pink: The puzzle of motivation
Podcast si môžete samozrejme vypočuť na tejto stránke :) Zároveň môžete použiť niektorú z podcastových služieb (ako Apple podcasts, Google podcasts, Spotify, Podbean, PlayerFM, Stitcher a iné). Tieto si viete stiahnuť do mobilného telefónu ako aplikáciu a počúvať podcasty aj v pohybe. Ak náhodou náš podcast nenájdete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii, napíšte nám (v časti Kontakt) a my sa ho tam pokúsime pridať. A takisto môžete navštíviť náš YouTube kanál, kde je pre podcast dedikovaný zoznam e-learning žije!